Badania pełne
Spis statystyczny
Spis statystyczny to jeden z rodzajów badania statystycznego pełnego. Stosuje się go do określenia zachowań poszczególnych zjawisk masowych w określonym z góry czasie (momencie przeprowadzenia spisu statystycznego). Na bazie spisów statystycznych jest możliwe wyciąganie konkretnych wniosków dotyczących danego zjawiska na przestrzeni dłuższego czasu. Spisy dostarczają konkretnych informacji dotyczących ludności, tj. wieku, zawodu, poziomu wykształcenia itp., ale nie tylko, bo mogą też charakteryzować gospodarkę (wielkość przedsiębiorstw, sekcje PKD itp.), środowisko naturalne (czystość rzek, zalesienie itp.), czy gospodarstwa rolne. Należy spełniÄć kilka warunków, aby spis statystyczny był‚ wiarygodny:
- powszechność (np. spis ludności nie może pomijać żadnej gminy)
- jednochwilowość (dane muszą pochodzić z konkretnego momentu w czasie),
- bezpośredniość (dane uzyskiwane są od osób, których dotyczą),
- służenie wyłącznie celom statystycznym (obowiązuje tajemnica spisowa).
Specjalnym rodzajem spisu statystycznego jest odbywający się w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny najobszerniejsza forma podawania informacji statystycznych o ludności i wszystkich związanych z nią cechach (status materialny, warunki społeczne, liczebność rodzin, wykształcenie, przynależność do grupy narodowej, językowej, kulturowej i wiele innych).
Rejestry statystyczne
Sprawozdawczość statystyczna
Sprawozdawczość statystyczna to forma badania statystycznego całkowitego, badającego wszystkie zjawiska społeczno-gospodarcze.
Przepływ informacji statystycznych
Informacje dotyczące działalności przedsiębiorstwa, czy instytucji publicznej, przekazywane są regionalnym instytucjom odpowiedzialnym za statystykę. W Polsce są to GUS oraz Urzędy Statystyczne w poszczególnych województwach. Bardzo często można się z tym zagadnieniem spotkać także w dużych, rozbudowanych strukturalnie przedsiębiorstwach, gdzie każdy dział‚ raportuje systematycznie o osiąganych przez siebie wynikach.
Statystyczne ujęcie zjawisk społecznych
Statystyka dotyczy m.in. różnych zjawisk zachodzących w społeczeństwie i w gospodarce, o których informacje gromadzone są przy pomocy sprawozdań okresowych. Jedną z najważniejszych cech sprawozdawczości jest to, że wykorzystuje zarówno słowny, jak i liczbowy opis badanego zjawiska.